Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 8-16 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Den otevřených úlů v Malšicích
31.10.2020

Den otevřených úlů v Malšicích

MALŠICE - Včelařka Romana Punčochářová z Malšic na Táborsku se rozhodla pondělní Mezinárodní den včel připomenout otevřením své včelnice. Ve čtvrtek a v pátek se přišlo se včelami a včelími produkty seznámit na 130 dětí z malšické školy a školky, dnes k Punčochářovům v domě 222 naproti malšickému nádraží zavítalo kolem třiceti dalších zájemců. Byly to rodiny s dětmi, ale i známí a přátelé včelaři. Den otevřených úlů pokračuje i v neděli od 8 do 18 hodin. Zván je každý.

U Punčochářových jsou do včelaření zapojeni prakticky všichni. "Někdy před 35 lety si přál začít s včelařením manžel. Já tenkrát měla před sebou kočár a břicho a nadšená jsem do toho nebyla. Pak jsme ale začali chodit k sousedovi panu Randovi a do včelaření jsem se zamilovala i já. Před osmi lety jsme koupili první úly," prozradila Romana Punčochářová. Dnes mají doma 55 včelstev, stará se o ně především manžel a Romana Punčochářová se nadchla pro propagaci včelařství. Ráda sbírá zkušenosti od ostatních včelařů, zajímají ji novinky, objíždí s naučným pořadem školy a nynější akce je další z jejích aktivit. 

Pro děti tu připravili na nynější Den otevřených úlů tak poutavý program, že například Terezka a Klárka Veličkovy z Malšic se dnes vrátily i s maminkou, přestože starší z děvčátek už zde byla s dětmi ze školy. Děti mohly nakouknout to úlu a dozvěděly se třeba to, že včelka má v hlavě teploměr a barometr v jednom. Jakmile je pod deset stupňů Celsia, obvykle z úlu nevylétá, ledaže je někde hodně blízko dobrá pastva.

Děti si mohly prohlédnout včelu i pod mikroskopem a tím poznaly, jak sbírá pyl. Maminka Romany Punčochářové Jana Faconová z táborské Svaté Anny napekla na 400 perníčků, které školní děti s chutí zdobily. Na dnešek nezbyl ani jeden, zato Punčochářovi rozkrojili dort ve tvaru úlu. Děti mohly ochutnat sladký vosk, který je produktem při odvíčkovávání plástů, Patrik Novák z Košic si vyráběl svíčku z včelího vosku a prozkoumal i stroj na zašpuntovávání láhví. Romana Punčochářová připravila pro děti malování, knížky o včelách a dospělí mohli ochutnat medovinu nebo víčkovici. "Ochutnávky medoviny se tu dožadovali i páťáci ze školy, ale to měli smůlu," smála se včelařka. 

U Punčochářových se sladí medem nejen čaj a káva, ale třeba i rajská omáčka nebo svíčková. Také včely Punčochářových dostávají během zimy jako potravu svůj vlastní první květový med a nikoliv cukr, protože med je pro včely lépe stravitelný. Ostatně jako pro lidi. 

Med a medovinu prodávají Punčochářovi z domu, taky v obchodě s kuchyňskými a včelařskými potřebami, který Romana Punčochářová v Malšicích provozuje, med z Malšic se dostane i u Jany Faconové na Svaté Anně v Táboře nebo v prodejně skútrů, kterou provozuje syn Jiří. Jeho přítelkyně Yveta Pohanová se už do medového království Punčochářových zapojila také - v Sezimově Ústí dělá medové masáže. "Jsou prospěšné lidem, kteří brali antibiotika, silným kuřákům, protože med vytahuje škodliviny z kůže, ale pomáhají i při celulitidě," prozradila.

Romana Punčochářová je členkou pracovní společnosti nástavkových včelařů a těší ji, že o včelařství se začínají v poslední době zajímat i mladí lidé.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz